ÇATALCA TEK YÜREK OLDU

ÇATALCA TEK YÜREK OLDU
Çatalca halkı deprem bölgesinde yaraların hızlıca sarılması için adeta tek yürek oldu. Belediye Başkanı Mesut Üner, “Öyle asil bir milletiz ki tarih boyunca acılar bizi hiç yıkamadı. Aksine tarih boyunca acılar bizleri hep birleştirdi ve güçlendirdi. Bu g

Dünya üzerinde görülen en büyük deprem felaketinden biri ülkemizde yaşandı. Bu büyük deprem felaketi tüm Türkiye’yi derinden yaraladı. 6 Şubat günü 9 saat arayla iki büyük deprem oldu. Depremlerin ardınladn tüm Türkiye gibi tüm Çatalca halkı deprem bölgesinde yaraların hızlıca sarılması için adeta tek yürek oldu. Çatalca’dan deprem bölgesine ulaştırılacak yardım eli için ilk toplantı Çatalca Kaymakamlığı’nda, Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş, Belediye Başkanı Mesut Üner ve ilçedeki mülki ile idari amirlerin katılımıyla geçekleşti. İlçede gerçekleşen deprem yardım koordinasyon toplantısı sonrası ilçe halkına yapılan çağrı gerçekleşir gerçekleşmez, Çatalca halkı deprem bölgesine gerek ayni yardım gerekse nakdi yardım etmek için yardım noktalarına akın etti.

Halka çağrı yapıldı

Deprem bölgesine yardım koordinasyon toplantısı sonrası hemen harekete geçen Belediye Başkanı Mesut Üner, ilçe halkına yardım çağrısı yaptıktan sonra deprem bölgesine araç yardım konvoyu gönderdi. Üner tarafından depremin olduğu gün öğlen saatlerinde sevk edilen yardım araç konvoyunda; vinç, ekskavatör, loader, yükleyici, kamyon, greyder, kırıcı ve bu araçların sevk idaresini sağlayacak 20 çalışma ekibi 7/24 çalışmak üzere deprem bölgesine yolcu edildi. Mesut Üner'in, AFAD gönüllüsü çağrısı sonrası bu çağrıya kayıtsız kalmayan Çatalca halkı deprem bölgesine sevk edilmek için ilçedeki toplanma merkezine akın etti. Yaklaşık 250 Çatalcalı toplanma merkezlerine gelerek, deprem bölgesine dualarla uğurlandı. Deprem bölgesine ilçe halkı yolcu edilirken Başkan Mesut Üner’in oldukça duygusal anlar yaşadığı gözlendi.

250 ton su sevkiyatı

Mesut Üner’in yardım çağrısı sonrası, Çatalca halkı yardım merkezlerine akın etti. Deprem bölgesine yardım merkezlerinde toplanan gıda ve gıda dışı ayni yardımlar, yaklaşık yüz insani yardım tırlarına yüklenip dualarla deprem bölgesine yolcu edildi. Deprem bölgesinin en önemli ihtiyaçlarından biri de içme suyuydu. Mesut Üner bu durumun çözümü için depremin ilk haftasında deprem bölgesine 250 ton su sevkiyatı sağladı. Bölgeye yardım için gece-gündüz demeden mücadele eden Mesut Üner, bölgeye yardım etmekle de yetinmedi ve depremden etkilenen vatandaşları Çatalca’da misafir etmeye başladı. Depremzedeler, Çatalca Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından Başkan Mesut Üner’in talimatıyla bizzat ziyaret edilip, eksiklikleri giderildi.

Çok sayıda TIR gitti

Deprem bölgesine sevk edilen ayni yardımlar analiz edildiğinde, İstanbul’un en az nüfuslu ilçesi olan Çatalca’nın üst sıralarda olduğu ortaya çıktı. Mesut Üner’in deprem bölgesine sevk ettiği insani yardım tırlarında; 26 bin yorgan, yastık, yatak, uyku tulumu, battaniye, 12 bin gıda kolisi, 500 bin hijyen paketi, kıyafet, 295 bin medikal maske, 80 ton yakacak odun, 150 bin ıslak mendil ve muhtelif yardım malzemeleri gönderimi sağlandı. Başkan Mesut Üner’in deprem bölgesine sevk ettiği insani yardım tırlarında, ayni yardımlar listesinde teknik malzemelerde bulundu. Bu teknik malzemeler bölgenin en çok ihtiyacı olan teknik malzemelerden oluştu. Bu anlamda depremin ilk haftasında deprem bölgesine; Jeneratör sistemleri, 15 adet karavan ve 3 adet minivan gönderimi sağlandı. Bu ekipmanlarla birlikte beş inşaat mühendisi de deprem bölgesine gönderildi.

Soba imalatı yapıldı

Mesut Üner’in çağrısıyla Çatalca halkı, Çatalca İMKKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin atölyesinde deprem bölgesi için gece-gündüz demeden atkı, bere, polar, eşofman ve benzeri tekstil ürünleri dikimi sağladılar. Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ise deprem bölgesindeki çadırlarda halkın ısınması için soba imalatı yapıldı. Üretimler sırasında atölyeleri Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş ile birlikte ziyaret eden Başkan Mesut Üner, atölyelerde deprem bölgesi için alın teri döken ilçe halkına teşekkür etti ve desteklerinin devam edeceğini açıkladı.

ISLAHİYE'YE ÇADIR KENT KURULUYOR

Depremin ilk saatlerinden bugüne kadar gece-gündüz demeden yapılan yardımları organize eden Belediye Başkanı Mesut Üner, deprem bölgesine çadır kent kurulumu gerçekleştirme çalışmalarına başladı. Üner deprem bölgesine kurulacak ilk çadır kentin 250 çadırla Gaziantep İli İslahiye ilçesine kurulacağını belirtti. Planlama toplantısı sonrası teknik ekip kurulum için deprem bölgesine sevk edildi. Depremin ilk haftası sonrası yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Mesut Üner, Ülkemizde dünya tarihinin en büyük ve en acı felaketini yaşıyoruz. Öyle asil bir milletiz ki tarih boyunca acılar bizi hiç yıkamadı. Aksine tarih boyunca acılar bizleri hep birleştirdi ve güçlendirdi. Bu gerçeğe böylesine acı bir tabloda bir kez daha şahit olduk. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Çatalca’da çağrımızla birlikte tüm ilçe halkımız 7’den 77’ye deprem bölgesine ayni ve nakdi yardımcı olmak için seferber oldu. Çatalca halkımız bir kez daha ne kadar engin gönüllü olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi. Deprem bölgemize her türlü tek ekip, ekipman, gıda ve gıda dışı malzemelerimizi yüze yakın insanı yardım tırlarımızla deprem bölgemize sevk ettik. Yetmedi deprem bölgemizde çadır kent kurulumu gerçekleştirmeye başladık. İstanbul’un en az nüfuslu ilçesi olmamıza rağmen, deprem bölgesine en çok yardım eden ilçelerden biri olduk. Bu birlik ve beraberlikle azda olsa acımızı hafifledi. Deprem bölgemize yardımlarımız asla bitmeyecek ve bölgede yaralar sarılana kadar devam edecek. Bu vesileyle depremde vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Yaralı vatandaşlarımıza ise bir an önce sağlığına kavuşması için dua ediyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.