16’LI MASA KURACAĞIM!

16’LI MASA KURACAĞIM!
Grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hiçbir CHP’linin umutsuzluğa kapılma hakkı yoktur. Değil 6’lı masa, Türkiye’nin aydınlığa çıkması için gerekirse 16’lı masa kuracağım. Bu Düyûn-ı Umûmiye kabinesini mutlaka göndereceği

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Konuşmasının başında deprem felaketine değinen Kılıçdaroğlu, “Bir deprem felaketi yaşadık. 50 binden fazla insan hayatını kaybetti. Yüreğimiz hala o bölgede. O insanların huzur içinde yaşamaları için hepimizin üzerine düşen görevler var. O bölgede yaşayanların faturalarının ertelenmesi için bir kararname çıktı aradan bir süre geçti. Evi yıkılamayan ama kısmen oturulabilir olan evlere faturalar gelmeye başladı. Depremi yaşayan insanlara en azından 85 milyon insana katkı moral vermek istedik. Kampanyalar açtık. Belediye başkanlarımız o bölgelere gittik. Şimdi bu faturaların gelmesi doğru değil. En azından yıl sonuna kadar bizler ödeyebiliriz. Bunun için paramız yok diyecekler. Hayır efendim paramız var. Türkiye Tek Yürek Kampanyası açıldı. Herkes karınca kararınca katkı vermeye çalıştı. Taahhüt edilen parayı ödeyeceklerini söylediler. Kim bu parayı ödemeyenler?” diye sordu.

Kurtulmuş'a çağrı

TİP Milletvekili Can Atalay'ın serbest bırakılması için çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir vatandaşının milletvekili olmak isterse yasalar var. Seçime girer vatandaş oy verirse seçilir ve Meclis'e girer. 600 vekilden birisi Can Atalay seçimi kazandı mazbatasını aldı ama yemin edemiyor. Anayasa’ya aykırı. Meclis Başkanı'na çağrı yaptım. Eğer tutuklu bir milletvekili seçildiği halde Meclis’e girip yemin edemiyorsa sorunlu sensin. Sayın Numan Kurtulmuş asıl sorumlu sensin” dedi. Sözlerini, “Bir gazete nasıl olur da 3 milyon yakın bir reklamı verir cumhurbaşkanı seçilmesin diye” şeklinde sürdüren Kılıçdaroğlu, “Yeni Şafak gazetesinden bahsediyorum. Sen gazetesin benim lehime yazmak zorunda değilsin objektif olmak zorundasın. 3 milyona yakın benim seçilmemem için para harcıyor. Kim sana verdi o parayı. Buradan Hazine ve Maliye Bakanı’na çağrı yapıyorum o parayı nereden buldular inceleyeceksin ahlaklıysan. Bir gazete böyle bir şey yapabilir mi? Elimde bütün veriler var. Dava açacağım. Yeni Şafak Gazetesi’nin ne mal olduğunu bilmesini isterim. Bu kadar ahlaksızlık olur mu?” tepkisini gösterdi.

Makul bir rakam mı?

İstanbul hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “İstanbul bizim için de dünya için de önemli bir merkez. Hâlâ İstanbul’u nasıl alabilirim arayışı içinde. Daha düne kadar İstanbul’a biz ihanet ettik diye açıklaması var. İhanete devam etmek istiyor. Aç tavuk kendisini darı ambarında görürmüş. Hiç kimse merak etmesin. Sultanahmet Camii’nin o görkemli yapısını bile ranta teslim ettiler. Beşli çeteler, uyuşturucu baronlarının hepsinin İstanbul’da yaşandığını biliyoruz. Şimdi ahlakı egemen kılmaya çalışıyoruz” dedi. Açıklanan asgari ücret miktarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret açıklandı. 11 bin 402 lira oldu. Bu rakam makul bir rakam mı? Beni şaşırtan Türk İş Başkanı'nın buna hiç itiraz etmemesi. İşçinin hak ve hukukunu aramak ilk önce sendikanın görevidir. Olağanüstü bir artış yapmayın tamam 15 bin lira dedik. Bu da kabul görmedi. Dolayısıyla işçinin hak ve hukukunu aramak yine bize düştü” diye konuştu.

Umutsuzluk yok

Hiçbir CHP’linin umutsuzluğa kapılma hakkı olmadığını dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Değil 6’lı masa, Türkiye’nin aydınlığa çıkması için gerekirse 16’lı masa kuracağım. Bu Düyûn-ı Umûmiye kabinesini mutlaka göndereceğiz. Bunun onuru 25 milyona ait olacak” dedi. “Bir beka sorunumuz var” diyen Kılıçdaroğlu, “Devletin saygınlığını koruyacaksınız, devlet saygın, koruyucu olacak. Son Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy verenlere seslenmek istiyorum: Türkiye’nin gerçek anlamda beka sorunu vardır. Devleti yöneten kişi mal varlığı konusundaki eleştirilere tek cümle kuramıyorsa o kişi teslim alınmış demektir. Savaş meydanlarındaki zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa siyasi bağımsızlığını koruyamazsınız. Geçen hafta Düyûn-ı Umûmiye hükümeti demiştim. Devleti uluslararası tefecilere teslim etmişseniz beka sorunu var demektir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.