GÜNÜ GELDİĞİNDE İTTİFAK KURULUR!

GÜNÜ GELDİĞİNDE İTTİFAK KURULUR!
Sultanbeyli Kent Meydanı’nda İSKİ tarafından düzenlenen temel atma töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ittifak konusunda önmeli açıklamalar yaptı.

 İmamoğlu, Akşener'in ittifakı reddeden açıklamalarının sorulması üzerine, “Toplumsal ittifakın, İstanbul İttifakı’nın kurulabileceğine inancım hala tam. Günü geldiğinde makul görüşmeler için zeminlerin de oluşabileceğini düşünüyorum. Elbette buna Sayın Akşener de dahil” dedi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kadim kuruluşu İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), kentin 6 ilçesindeki (Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Ümraniye) su baskınlarına son verecek projenin temelini attı. Toplamda 660 milyon liraya mal olacak atık su, yağmur suyu hatları ve dere ıslahı çalışmalarının başlangıcı için Sultanbeyli Kent Meydanı’nda tören düzenlendi. “Anadolu Yakası İlçeleri Çevre Projeleri Temel Atma Töreni”, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün katılımlarıyla gerçekleştirildi. “Yeni Yatırımlar Yeni Atılımlar” başlığı altında düzenlenen törende, İmamoğlu ve İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa birer konuşma yaptı. 

Hataya fırsat vermiyoruz

Dünyanın en güzel şehri olarak nitelediği İstanbul’a hizmet etme sorumluluğunun önemine dikkat çeken İmamoğlu, “İstanbul’da ihmal edilmiş ne varsa, onları tek tek analiz ediyor, aksatmadan hizmetlerimizi harekete geçiriyoruz. Eşitliği önemsiyoruz. Her ilçeye, her insanımıza eşit gözle bakıp, hizmetlerimizi tek tek hayata geçiriyoruz. İstanbul'umuzun tüm sorunlarını geleceğe dönük, dünyanın en güzel kenti olma yolculuğunda çözüme kavuşturmayla ilgili adımları tek tek atıyoruz. Tabii burada, ‘Bugünün sorunları, yarının sorunları’ derken, geçmişten kalan, eksik bırakılan işleri de tamamlamak, elbette görevimiz. Kamu yararını mutlak gözetiyoruz. Bir kesimi, bir bölümü değil, insanların tümünü ilgilendiren meseleleri önceleyerek hareket ediyoruz. Mutlaka akıl ve bilimle projelerimizi tasarlıyor, hataya fırsat vermiyoruz” dedi. 

Kirli su akışı kesilecek

Attıkları temelle, Sultanbeyli ile birlikte toplam 6 ilçenin altyapı sorunlarını çözecek projeleri başlattıklarını duyuran İmamoğlu, “Aynı zamanda çevre kirliliğini de ortadan kaldıracak çalışmalar bunlar. Bu kapsamda dere ıslahı, atık su şebeke ve kolektör imalatı, yağmur suyu dahil, tam 65 bin metre imalat yapacağız bu yatırımla birlikte. 6 ilçedeki İSKİ yatırımlarımızın toplamı, 660 milyon lirayı geçecek” bilgisini paylaştı. Yağmur ve atık suların ayrıştırılmasıyla, denizlere ve İstanbul’a su sağlayan barajlara, söz konusu 6 ilçeden kirli su akışının kesileceğine dikkat çeken İmamoğlu, ıslah edilecek dere yatakları boyunca da şehre milyonlarca metrekarelik Yaşam Vadileri kazandırdıklarının altını çizdi. “Çevre yatırımlarımızla Anadolu yakasına nefes aldıracağız” diyen İmamoğlu, “İstanbul’un ihmal edilmiş sorunlarını çözerek, İstanbulluları daha mutlu, daha huzurlu, daha keyifli bir yaşam alanlarına kavuşturacağız” şeklinde konuştu. 

Büyük bir ilerleme var

Çalışmalarını kişisel menfaatler üzerinden, bir avuç insanın yararına değil, toplum faydasına devam ettirdiklerini vurgulayan İmamoğlu, “Ufacık bebeğimizden en yetişkinine varıncaya kadar, insanlarımızı gözeten bir kent yönetimi, bir şehir yönetimi İstanbul'umuzda var artık. Ve İstanbul'da bütünüyle böyle hareket ettiğinizde, zaten sorunları çözüme kavuşturmak gibi bir prensibin de sahibi olmak ve bunu gururla temsil etmek görevini yerine getiriyoruz” dedi. Hizmetlerini İstanbul’un 39 ilçesine eşit şekilde gerçekleştirdiklerini belirten İmamoğlu, göreve geldiklerinde yüzde 1 ilerleme seviyesiyle teslim aldıkları Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metrosunda büyük ilerleme sağladıklarını kaydetti. Hattın Çekmeköy’ü Sancaktepe’yle buluşturacak bölümünü 2024 yerel seçimlerinden önce hizmete açacakları müjdesini veren İmamoğlu, “İnşallah fazla değil, 2025’in başında Sultanbeyli’yi Sancaktepe'ye, oradan Çekmeköy'e, dolayısıyla Ümraniye’ye, Üsküdar'a, Ataşehir'e, Göztepe'ye bağlayan bir ağa kavuşturmuş olacağız” bilgisini paylaştı. 

Sorunları çözeceğiz

“Bizden önceki dönem görev yapan bir Belediye Başkanı, kürsüden, ‘Elbette bize daha çok oy verenlere metroyu getireceğiz’ diye bir beyanda bulunmuştu” hatırlatmasını yapan İmamoğlu, 
“Biz ise, milletin kime oy verdiğine değil, her bireyin Türkiye Cumhuriyeti'nin asli birer vatandaşı olduğuna, eşit hissedarları olduğuna bakıyoruz. Ben vatandaşlarıma baktığımda, ‘Hangisi bana oy verdi ya da hangisi bana oy vermedi’ diye değil, ‘Milletimiz hizmetimizden memnun mu değil mi? Yüzü gülüyor mu’ ona bakarım. O bakımdan, düzeltilen projesiyle, ortaya konan finansman kabiliyetiyle, inşallah metromuzu da Sultanbeyli'yle biz buluşturacağız. Şehrin sorunlarını, her şeyden önce vatandaşı merkeze koyarak; ihtiyacı, sosyal adaleti gözeten bir anlayışla çözmeye devam edeceğiz. İnsana saygıyı, kente özen gösteren anlayışı bu şehirde kalıcı kıracağız. Kim bundan önce iyi hizmet etmişse, ona saygı gösteren, ama aynı şekilde yapılan yanlışları da düzelten, bundan sonra da bu şehre birilerinin ihanet etmesine asla fırsat vermeyen, imkan tanımayan bir yönetim olacağız” dedi. 

Yargü adına üzülüyoruz

İmamoğlu, konuşmaların ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. İmamoğlu, “Seçim sürecinde Erzurum'daki halk buluşması sırasında uğradığınız taşlı saldırı için iddianame hazırlandı. Pek çok yorum yapıldı üzerine. İnceleme fırsatınız oldu mu? Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, “Tabii yine üzülüyoruz yargı adına. Yani yargının, özellikle sanki hiç organize değilmiş gibi bir bakışı, atılan cisimlerin komik tarifleri… İşte arkamda duran yol arkadaşım Mustafa'nın dizine gelen taşı ben gördüm. Yaklaşık 20’ye 30 büyüklüğünde bir taş. Raporları var arkadaşların. Koca korumalı camların kırıldığı yerde, böyle bir iddianameyi üzüntüyle karşılıyorum elbette. Takip ediyoruz. Sürecin ucunu bırakmayacağız. Büyük bir ihmal vardı orada. Allah korusun, çok kötü sonuçlarla karşılaşabilirdik. Ve ben o günden beri, belki yüzlerce, binlerce noktada Erzurumlu dostlarımın, hemşehrilerimin ne kadar üzüntülü olduğunu dinlemiş bir Belediye Başkanı olarak, bunun zaten o kente mal edilemeyeceğini ve burada kandırılan, aldatılan küçücük çocukların bu işe girişimlerinin arkasında kim olduğunun araştırılması gerektiğini, o dönemin Emniyet Müdürü’nün başta olmak üzere, kamu görevlilerinin ihmal ettiği hususlarla ilgili de o günle ilgili bütün hukuki süreçleri, suç duyurularımın arkasında durarak da takip edeceğimi buradan beyan edeyim tekrar. Bir iddianameyle bu iş bitmeyecek. Devam edeceğim süreci sorgulamaya” cevabını verdi. 

Sayın Akşener de dahil

Meral Akşener'in ittifakı reddeden açıklamaları hatırlatına İmamoğlu, “Daha önce de söyledim; liderler seviyelerindeki olan münazaralara ya da birtakım görüşlere, buradan söz söylemeyi kendi adıma doğru bulmuyorum. Ama biz, 2019’da yaptığımız sağlıklı ittifakın temelinde, gerçekten bir İstanbul İttifakı vardı. Ve bunun özünde büyük bir toplumsal ittifak oluşmuştu. Zaten o başarı, İstanbul'a tarihi bir demokrasi zaferini, başarısını yaşattı. Yüzde 55’e yakın bir oyla, bir Belediye Başkanı seçildi işin ucunda ve bütün kötülükleri bertaraf etti. Bütün demokrasiye yapılmak istenen ağır darbeleri ortadan kaldırdık. Bu bağlamda önemli bir sonuç ve önemli bir ittifak süreciydi. Bu yönüyle hem tabandaki o büyük toplumsal ittifakın, İstanbul İttifakı’nın kurulabileceğine hem de siyasi ittifakların da müzakere edilebileceğine olan inancım hala tam. Konuşmalar, bu görüşler ifade edilecektir. Ama günü geldiğinde makul görüşmeler için zeminlerin de oluşabileceğini düşünüyorum. Elbette buna Sayın Akşener de dahil” dedi. 

 

YAZICI PROVOKE ETMEYE GELMİŞTİ

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı'ya hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan ve beraat eden Ekrem İmamoğlu, dava hakkında, “Kararların al birini vur öbürüne. Ne diyelim ki? Bir yandan böyle bir facianın ortasında kalmış bir insanla ilgili ortaya konan bir iddianame, öbür taraftan da yani ‘Şu adama bak’ lafı üzerinden ya da buna benzer, saçma sapan. Ki ne yazık ki bir belediye başkanı değil, tavırlarıyla, davranışlarıyla o gün de orada insanları kışkırtan. Bakın o gün söylediği yalan ifadeler üzerinden o projeler bitirildi, insanlara teslim edildi konut projeleri. Sadece provoke etmek için oraya gelen bir insan. Hiç belediye başkanlığı kimliğine yakışmayan, mesleğine de yakışmayan bir duruşuyla hareket etti. Hala da öyle ediyor. Üzüntüyle söylüyorum ki; partisinde, ‘Ben acaba nereye gelirim, bir adım daha yukarı çıkabilir miyim’ diye bütün marifetini kötü düşünceye ve kötü akla yoran Tuzla'nın Belediye Başkanı’nı Allah'a havale ediyorum. Tuzla halkına ve İstanbulluların vicdanına havale ediyorum. ‘Erzurum'da verilen kararla ya da iddianameyle orada alınan bu kararı al birini vur öbürüne’ diyorum yargıyla ilgili. Başka bir şey değil” açıklamasını yaptı. 


 

KURUMLAR ARASI İLETİŞİM SIFIR!

Yaşanan ekonomik kriz ortamında vatandaşın yanında olmak adına ürettikleri hizmetlerden örnekler veren İmamoğlu, “İstanbul'un her konusunu çözerken, şeffaf bir şekilde hareket ettiğimizi, çözülmeyen konuları taraflarıyla aynı masada oturarak çözüme kavuşturduğumuzu, hangi ilçe belediyesi olursa olsun, o ilçenin belediyesi, belediye başkanı yönetimiyle büyükşehir belediyesinin aynı masada sorunların çözümünde ortak akılla süreç yönetme prensibine sahip bir şekilde çalıştırdığımızı bilmenizi isterim. Kurumlar arası iletişimin neredeyse sıfır olduğu bir dönemde, Meclis’teki çoğunluk yönetimimize ait olmadığı halde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, İstanbul, tarihinde hiçbir dönem bu kadar imar sorununun çözüldüğü bir dönemi yaşamamıştır. Tek sebebi; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sorunlara şeffaf yaklaşımıdır. Bizim aldığımız terbiyenin gereği tamamen budur. Halka hizmetin Hakk'a hizmet olduğunu, milletine hizmet etmek için bu göreve talip olduğumuzu, şu anda oturduğumuz koltuğun millete ait olduğunu ve bir gün tekrar millete teslim edileceğini bilen insanlarız. Bu anlayışı, kamunun her aşamasına eğer nakşedebilirsek, emin olunuz ki çocuklarımızın, gençlerimizin de geleceği teminat altındadır. Biz bunu biliriz ve bu anlayışla çalışmaya devam ederiz” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.