ALMANYA OLACAKTIK!

ALMANYA OLACAKTIK!
Köy Enstitüleri Hasan Ali Yücel – İsmail Hakkı Tonguç Parkı Büyükçekmece'de törenle açıldı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Hasan Akgün, Köy Enstitülerinin kuruluşundan bahsederek, “Köy Enstitüleri bu ülkeyi bugün Almanya yapacaktı.

Ama emperyalizm devreye girerek bu okulları bu ülkeyi yönetenlere kapattırdılar. Bunu hiç kimse unutmasın” dedi

Köy Enstitüleri Hasan Ali Yücel – İsmail Hakkı Tonguç Parkı’nın açılışını Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, CHP Büyükçekmece İlçe Başkanı Halis Çiçekçi, 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, Büyükçekmece Emekli Öğretmenler Derneği Başkanı Süheyla Ercen, emekli öğretmen İmran Topsakal ve öğrenciler gerçekleştirdi.

Fenerlere ihtiyaç vardı

Köy Enstitüleri Hasan Ali Yücel – İsmail Hakkı Tonguç Parkı’nın açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cehalete karşı başlattığı mücadelede Türk insanına muasır medeniyetin kapılarını açan Köy Enstitülerini müthiş bir dehayla kurduğunu ifade ederek, “Burada geçmişte kalan dev bir zihniyetin temsilcilerinin ebedileştirildiği Köy Enstitüleri Hasan Ali Yücel – İsmail Hakkı Tonguç Parkı’nı açıyoruz. 3 okul aynı kampüste olduğu için yüzlerce öğretmen ve 2 bine yakın öğrenci bu kampüste olduğu için bilerek getirdik, buraya koyduk. Ana fikir Gazi Mustafa Kemal Atatürk 18 Mart 1915’te başlatmış olduğu mücadeleyi 30 Ağustos 1922’de büyük mücadeleyle bitirdikten sonra ilk 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ediyor. Ettikten sonra diyor ki: “Bu Cumhuriyet bir ışık ister. Işık öğretmendir. Öğretmen Anadolu’yu aydınlatacak ve cehaletten çıkartıp Batıya doğru bu toplumun yönlendirilmesi, ülkenin geleceğinin hazırlanması, bu milletin geleceğe taşınması bakımından fenerlere ihtiyaç vardı. Lambalara ihtiyaç vardı. Mumlara ihtiyaç vardı. Bunların yetiştirilmesi için de okula ihtiyaç vardı.” Köy Enstitülerinin ana fikri budur” dedi.

Cehalet diz boyu!

“Cumhuriyetin aydınlatılması gerekiyordu. Cumhuriyet kurulduğunda bu ülkede okur- yazar oranı yüzde 3. Kadınlarda yüzde1 bile yoktu” diyen Akgün, “Verilen rakamların hiçbiri doğru değildir. Cehalet diz boyu. Öyle bir dönemde Cumhuriyeti kurduktan sonra hatta İstiklal Savaşı devam ederken hem ticaret hem de eğitime büyük değer verdiğini toplanan şûralarda ortaya koyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, müthiş bir dehayla, müthiş bir atılımla Köy Enstitülerini kuruyor. Anadolu’dan başlayarak Trakya’ya kadar o öğretmenler birer ışık oluyor ve Anadolu’yu baştan aşağı aydınlatmaya başlıyorlar. Köy Enstitülerinden çıkan bir öğretmen, her şeyi onlardan öğrendik. Köy Enstitüleri bu ülkeyi bugün Almanya yapacaktı. Köy Enstitüleri bu ülkeyi en azından bugün Fransa, İtalya seviyesine getirecekti ama emperyalizm devreye girerek ‘’Bu okulların kapatılması gerekiyor’’ dediler ve bu okulları bu ülkeyi yönetenlere kapattırdılar. Bunu hiç kimse unutmasın. Köy Enstitülerinin kurucuları, fikir babası Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onların kurmuş olduğu o düzeni Allah nasip ederse bu ülke modernize edilmiş şekliyle en fazla 4 sene içerisinde mutlaka yakalayacaktır. İçinde göletiyle, Türkiye’de ilk defa yapılan Şampiyonlar Anıtı ile ve bu parkın çocuklarımıza örnek olmasıyla, öğretmenlerimizin geçerken geçmişlerini anacaklardır. Ben de anacağım. Başta başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu milletin aydınlığa doğru yürümesi için onlara ışık olup aramızdan ayrılan bütün öğretmenlerimizi sevgi ve saygıyla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Parkımız milletimize, Büyükçekmece ailemize, eğitim camiasına, çocuklarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

18 MART ŞAHLANIŞ GÜNÜDÜR

Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yıldönümü Büyükçekmece’de çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Büyük Zafer için ilk kutlama 100. Yıl Atatürk ve Çanakkale Geçilmez Anıtı’nda yapıldı. Resmi tören ise Kaymakamlık Meydanı’nda gerçekleşti. Törende Büyükçekmece Kaymakamı Ali İkram Tuna, Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve Garnizon Komutanı Albay Ümit Genez’in Atatürk Anıtı’na çelenk takdiminin ardından İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşu yapıldı. Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale şehitlerini rahmet ve minnetle anarak “Yarbay Mustafa Kemal önderliğinde kahramanlık destanı olan Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yılı kutlu olsun. Toprağa düşen aziz şehitlerimizin mekanları cennet olsun. Trablusgarp’ta, Balkanlarda mağlup olan Türk milletine yakışmayan kötü gidişin bir bakıma kapanışı ve Türk milletinin ordusuyla, milletiyle beraber şahlandığı gündür 18 Mart. Türk tarihinin en şanlı destanı olan Çanakkale ruhunun yaşatılması için her zaman ve her daim bu uğurda hep birlikte hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.